Nr 3(103) - maj czerwiec 2002
DWUMIESIĘCZNIK KATECHETYCZNY KURII METROPOLITALNEJ BIAŁOSTOCKIEJ

Nabożeństwo majowe w mojej wiosce

Jestem katechetką w wiejskiej szkole podstawowej. Do mojej szkoły uczęszczają dzieci z kilku sąsiednich wsi.

Każdego roku w maju w kapliczkach wiejskich, przy krzyżach przydrożnych lub w domach prywatnych odprawiane są nabożeństwa majowe. Z mojej obserwacji wynikało, że dzieci niechętnie w nich uczestniczą. W mojej wsi, zawsze na początku miesiąca zbierało się ich sporo, ale z czasem przychodziło coraz mniej. Czy może być inaczej? Ostatni rok jest dowodem na to, że tak.

Od kilku lat próbowałam zmobilizować szczególnie dzieci z mojej wioski. Najpierw ustaliliśmy korzystną godzinę odprawiania nabożeństwa - godzina 2000. Nabożeństwo odprawia się u nas w prywatnym domu u samotnego starszego pana. Pomieszczenie i ołtarzyk przygotowują młode dziewczęta z pomocą dzieci. Potrzebne do wystroju ołtarzyka rzeczy zbiera się po całej wsi. Gdy wszystko jest już gotowe, dzieci przynoszą mnóstwo kwiatów z łąk, lasu i swoich ogródków.

O wyznaczonej godzinie schodzimy się na "Majowe". Przebieg nabożeństwa jest następujący:

1. Śpiew pieśni "Witaj Panno nieustanną czcią wszystkich ludzi …"

2. Odmówienie Litanii Loretańskiej do NMP.

3. Odczytanie "Modlitwy codziennej do NMP".

4. Odczytanie "Czytania na każdy dzień".

5. Modlitwa Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu.

6. Śpiewy pieśni Maryjnych.

7. Odmówienie modlitwy "Anioł Pański".

8. Odśpiewanie "Apelu Jasnogórskiego".

W czasie całego nabożeństwa dzieci biorą aktywny udział. Jedno z nich odczytuje wezwania litanii, a inne modlitwę codzienną. Wysławiamy w niej Maryję wraz z całym światem przyrody, a w szczególności z majowymi kwiatami i za wstawiennictwem Matki Bożej ślemy gorące prośby do Boga. Specjalne czytania na każdy dzień - to rozważania oparte na Piśmie Świętym dotyczące Maryi i Jezusa pochodzące ze starej, wydanej w 1906 roku książki księdza A. Margońskiego pt. "Maryjo bądź uwielbiona w świętym miesiącu maju". Najczęściej odczytuje je pani Krysia. Dzieci chętnie śpiewają pieśni maryjne (korzystając z opracowanego na komputerze zbioru dawnych i współczesnych pieśni). Śpiewom przewodniczy pani Marysia, która ma cały zeszyt odręcznie spisanych różnych pieśni maryjnych.

Nabożeństwo majowe w 2001 roku w mojej okolicy odbywało się pod hasłem "Zbieramy kwiatki dla Bożej Matki". W trzech wioskach dzieci modliły się w wiejskich kapliczkach i przy krzyżach. Codziennie na zakończenie nabożeństwa otrzymywały kolorowe obrazki z różnymi kwiatkami (na każdy dzień inny kwiatek). Kwiatki te dzieci wklejały wokół obrazka Matki Bożej w zeszycie do religii lub na kartce od bloku, tworząc piękny plakat. Wykorzystałam tu pomysł z "Małego Gościa Niedzielnego" nr 5/2001. Dzieci prenumerujące MGN otrzymały przy tej okazji specjalny plakat z informacją na temat wszystkich zbieranych kwiatków. W tym roku dzieci brały bardzo chętnie udział w nabożeństwie majowym.

Myślę, że w obecnym 2002 roku skorzystam również z pomysłu MGN i w ten sposób zachęcę dzieci do licznego udziału w nabożeństwach majowych.

Ewa Andrzejewicz
katechetka
Szkoła Podstawowa w Dobrzyniówce parafia Zabłudów



Spis artykułów